Strict Standards: Non-static method LIB::yansit() should not be called statically in /home/sporkeyf/public_html/_sistem/altyapi.php on line 19

Strict Standards: Non-static method LIB::yansit() should not be called statically in /home/sporkeyf/public_html/_sistem/altyapi.php on line 19

Strict Standards: Non-static method LIB::yansit() should not be called statically in /home/sporkeyf/public_html/_sistem/altyapi.php on line 19
1062 : Duplicate entry '8204160' for key 'PRIMARY' Hıncal Uluç: Galatasaray şampiyon olur - Spor Keyfi - Spor Haberleri

Hıncal Uluç: Galatasaray şampiyon olur

Hıncal Uluç: Galatasaray şampiyon olur

Her hafta Fotomaç gazetesinden Bülent Can'a spor gündemini değerlendiren Hıncal Uluç çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Her hafta Fotomaç gazetesinden Bülent Can'a spor gündemini değerlendiren Hıncal Uluç yine olayları kendine has üslubuyla değerlendirirken çarpıcı açıklamalarda bulundu. Galatasaray'ın oyun kurucusu olmadığını Selçuk'un bir ön stoper görevi yaptığını söylerken Galatasaray -  Fenerbahçe karşılaşmasında sarı lacivertli oyuncular Caner ve Selçuk'un oyundan atılması gerektiğini söyledi.

* Galatasaray etkili oynadığı karşılaşmada, Fenerbahçe'ye yenilmekten kurtulamadı. Geçen hafta siz "Fenerbahçe'nin yenebileceğini" söylemiştiniz. Bu fark nereden kaynaklandı.

Geçen hafta oynanan futbolları kontrol ettiğimiz zaman, medyanın Galatasaray'ı fazla şişirdiğini, Fenerbahçe'nin de hakkının biraz yendiği görüşündeydim; onun altını çizmek istedim.

Geçen haftanın iki galibiydi Fenerbahçe ve Galatasaray... "Trabzon karşısındaki Fenerbahçe, Galatasaray'ı hezimete uğratır" dedim. Ama genelde iki takım arasında çok büyük güç farkı var. Kadroları isim isim mukayese ettiğinde Fenerbahçe o kadar aşağıda değil. Ancak futbol oyunu, futbol uyumu, hoca farkıyla Galatasaray çok önde...

TERİM'İN GARİP BİR İNADI VAR

Yeter ki Galatasaray oynaması gereken futbolu oynasın. Ama maç günü ekranda sahaya çıkan Emre Çolak'lı kadroyu görünce, "Fenerbahçe kazanır" dedim. Çünkü Fatih Terim, Türkiye'nin mevcut en iyi hocası, Fatih Terim'in vazgeçemediği inatları var. Eskiden de böyleydi. Bu inatlar onun bazı şeyleri görmesini engelliyor.

22 kişilik bir kadro var ve sahaya çıkan 18 kişi var. Hayır; Fatih Terim için 11 kişi var. 12. adamın bu 11'in yerini alması için ya birinin ceza görmesi lazım ya sakatlanması lazım. Yoksa sen ne oynarsan oyna, Fatih'in 11'indeysen oynuyorsun. Dökülsen de ilk 11'desin!..

Öbürü harikalar yaratsa da fark etmiyor, 11'e giremiyor. Sahaya çıkan Fatih Terim'in klasik kadrosu!..

Türkiye'nin en iyi kanat akını yapabilecek elemanlarına sahip Fatih Terim...
Tekrar tekrar söylüyorum. Yeniden forma girmiş Hakan Balta, önünde Riera ile Galatasaray'ın sol kanadı tutulmaz.

Sağ kanat müthiş bir form gösteren Aydın ve arkasında Eboue... Olmadı; Ujfalusi'yi gerçek yeri sağ bekte, önünde Eboue... Eboue'nin de gerçek yeri sağ açık... Olmadı; Ujfalusi'yi ille stoper oynatmak istiyorsun. Sabri sağ bekte, önünde Eboue...

G.SARAY'IN OYUN KURUCUSU YOK

Fevkalade güçlü bir sağ kanat. Rakip takım Galatasaray'ın hangi kanadını tutacağını şaşırır.

Fatih Terim ne yapıyor; sağ kanatta Engin, sol kanatta Emre! Galatasaray kanatsız oynuyor. Türkiye'nin en iyi kanat akını oynayacak takımını, orta sahada yığarak rakip savunmanın işini kolaylaştırıyor, ekmeğine tereyağı sürüyor. 'Bizi kolay tutun' diye...

2- Emre'yi solda, Engin'i sağda oynattığında Galatasaray'ın ortada oyun kurucusu yok. Çünkü Selçuk da Melo da ön stoper. Oyun kurucu değiller.
Galatasaray'a kanatları koysa Engin ile Emre'den hangisi iyiyse o kurucu, Melo ya da Selçuk'tan hangisi iyiyse o da ön stoper. Ötekiler yedek.
3- Semih kadar bireysel hata yapan bir stoper yok. Semih'in hataları yüzünden Galatasaray'ın yediği gollerin haddi hesabı yok. Milli takımın iki stoperi Gökhan ve Servet yok edildi. Trabzon'dan transfer edilen milli takım düzeyindeki genç Ceyhun yok edildi.

TERİM'İN SEMİH ISRARI

Sen Semih ile oynuyorsan o zaman kademeli savunma yapacaksın. Birisi Semih'in kademesinde olacak. Bu Ujfalusi değil.

Kendisi zaten stoper olmayan Ujfalusi, bir de Semih'in kademesine giremiyor.
Semih'i birisi geçti mi isterse Çatladıkapısporlu olsun, Muslera ile karşı karşıya... Semih'i de geçiyorlar. Geçilmez bir adam değil.

Fatih Terim çapında bir adam benim gördüğümü görmez mi!.. Hayır ısrarla ve inatla bu geri dörtlüyü tek sıra halinde oynatıyor. Arkalarına atmaya lüzum yok. Semih'in üstündeki adama at topu tamam.

Gol pozisyonu... İki golde de Semih'in ne kadar yetersiz kaldığını gördük.
Gökhan ile Servet, Avrupa üçüncüsü Türk Milli Takımı'nda Fatih'in stoperleriydi. Bu kadar inadı, bu kadar ısrarı anlayamıyorum.

RİERA'DAN HAYIR GELMEZ

Şimdi kendini Riera'nın yerine koy. Bunu kaç defa söyledim sana... Galatasaray, kazanma yolunda sol açığını değiştiriyor. Türkiye'de mevcut sol açıklar arasında en iyilerden biri olan Riera kenarda dururken sol açığa sağ bek Sabri giriyor!
Sol ayağı olmayan sağ bek Sabri sol açığa giriyor! Oranın asli sahibi, ilk 11'de oynaması gereken adam, hâlâ oyuna girmiyor! Şimdi bu Riera kendini Galatasaraylı hisseder mi? Bu Riera kendisine güvenerek sahaya çıkıp, oynayabilir mi? Bu Riera'dan hayır gelir mi?

Sene başındaki konuşmalarımızı hatırla; dakika 65 olduğunda, Riera kenara alınacağını biliyordu ve ne biçim bir suratla çıkıyordu oyundan... Kahrolmuş vaziyette... Fatih daha o zaman 'Sen benim kafamda yoksun' diyordu.
Bunu demeye hakkı yok. Galatasaray Teknik Direktörü'nün, kadrodaki herhangi birisine 'Sen benim kadromda yoksun' deme hakkı yok.

FUTBOLU BIRAKMIŞ GİBİLER

Tribünde otururken, defalarca Ayhan ve Servet'i gördüm. Derbilerden oluşan bir Süper Final oynanıyor. Her an ihtiyacın olabilir. 'Allah muhtaç etmesin' dedim. Bu Servet ve Ayhan'a...

Çocuklar o hale gelmişler, öylesine kopmuşlar ki... Yüzlerinden belli; ya futbolu bırakmışlar ya Galatasaray'ı bırakmışlar.

Sahanın içindeki Riera'nın hali buysa, tribündekini düşün!

Oysa Fatih Terim'in en büyük özelliği; takım ruhunu en iyi veren hoca... Takım 11 kişi değil, takım 22 kişi!.. 'Ben en iyi olsam da Bülent'in ölüsü oynuyor.
Benim takıma girmem için Bülent'in bu takıma girme hakkının olmaması lazım.' Böyle bir düşünce olur mu futbolda; bu futbolcudan hayır gelir mi?
0 Aydın harikalar yaratırken sen maça hala Emre ile başlıyorsan... Aydın'ın yerine kendini koy...

Fenerbahçe iki tane akın yaptı, biri gol oldu. Gol olurken Ziegler'in yanında kim vardı; Emre... Peşinden bile gitmedi. Semih yandan koşup karşılamaya kalktı. Semih de her zamanki gibi refakatçi durumunda kaldı.
Öyle bir müdahale yapamıyor çünkü...

Alex topu Ziegler'e atarken, Alex ile Ziegler'in arasında olması gereken kişi Emre... Sadece arkasından koşar gibi yaptı.

EBOUE HAFTALARDIR KÖTÜ

Half time'da rakamlar açıklandı, Galatasaray'ın en çok koşan oyuncusu Emre. Ama yanlış liste yayınladı Lig TV... 'En çok arkadan koşan adam' diye yazması lazımdı. Şimdi bu hafta yine Emre ile başlayacak. Eboue dökülüyor haftalardan beri...

SEMİH DE EMRE DE DÖKÜLÜYOR

Elinde bu kadar çok imkanı olup da bunları kullanmayan bir hocayı benim aklım hafızam almıyor. Tamam bu 11 adama güven veriyorsun da geri kalan 11 adam ne oluyor? Onlar üvey çocuk mu? Onlar Galatasaray'ın evladı değil mi? Onlar Galatasaray'ın maaşlı adamı değil mi? Onların moralini nasıl hazır tutacaksın?
Diyelim ki antrenmanda biri sakatlandı, ondan sonra 'Gel Riera oyna.' Ne hayır gelecek o Riera'dan. 'Gel Gökhan oyna', hayır gelir mi artık o Gökhan'dan!..

G.SARAY'IN YOLU AÇILDI

* Bütün bunlara rağmen Galatasaray çok farklı kazanabilirdi.
Fatih Terim'in bütün bu yanlışlarına rağmen Galatasaray, Fenerbahçe'den çok üstün şu anda...

Onun için bu mağlubiyet bana sorarsan; Galatasaray'a şampiyonluğun yolunu açtı. Eğer Fatih Terim titretebilirse, sarsabilirse... Hani bazen böyle tokatlar vardır; insanı ayıltır.

Öyle bir tokat oldu o...

Fatih Terim bu maçın kasetiyle odasına kapanıp, 3 kere tek başına seyrederse, Galatasaray geri kalan bütün maçlarını, Saracoğlu'ndaki Fener maçı da dahil kazanır ve şampiyon olur. 3 puan çok önemli... 'Fenerbahçe ümitlendi, falan' diye kıyametler kopuyor. Maçtan evvel puan durumunda Fenerbahçe 1 puan önde olsaydı ve Galatasaray kazanıp 2 puan öne geçseydi ne diyeceklerdi; 'Galatasaray şampiyonluk yolunu yarıladı!'

6-0'I UNUTTURABİLİRDİ

* Durum şu an tam tersi...

Şimdi yine 2 puan fark var, üstelik iki takım arasında müthiş futbol farkı var. Geçen hafta söylediklerimin tam tersine bir görüntü var futbol olarak. Galatasaray 6-0'ı unuttururdu.

* 29 tane şut var. 10 gol pozisyonu var.* Hakemi nasıl buldunuz?

Kimse fazla değinmemiş çünkü Fenerbahçe olunca böyle şeylere yer verilmez. Maçın hakemi 2 net kırmızı kartı Fenerbahçe'ye çıkartmadı ki böyle maçlarda ve devamında kırmızı kart çok önemli. Caner'in ikinci sarıdan kırmızısı kesindi ama göstermedi.

Selçuk'un sarıya itiraz ettiği pozisyon ise doğrudan kırmızı, net!
Aydınus bana gelsin desin ki 'Bu kırmızı değil, sarı...' O zaman bana gelsin anlatsın kırmızı nasıl olur? Kitaptaki bütün tarifleri içeriyor Selçuk'un hareketi... Arkadan, dalış ve aşil tendona... Bunun adı; kırmızı kart. Dalış yasak, arkadan müdahale yasak ve aşil tendonuna müdahale yasak. Üçünü birden yapıyor.
Arkadan dalışa FIFA, 'Doğrudan kırmızı kart' diyor zaten. Önden dalarsan sarı, arkadan dalarsan kırmızı...

Çünkü arkadan dalındığı anda dalanı görmüyorsun, göremediğin için ayağını koruma, kaçırma şansın yok. Adam vurdu mu vuruyor. Onun için arkadan müdahaleyi önlemek için 'FIFA kırmızı' diyor. Arkadan müdahale, dalış ve aşil tendonuna dalış... 3 kırmızı kartlık hareketi Aydınus sarı ile geçiştirdi ve Selçuk ona bile itiraz etti ya!..

NİĞDELİOĞLU HABER İÇİN 100 BİN LİRA ALMIŞ!

* Maç sonunda hakemden şikayet eden kişi Kocaman'dı. Bu da ilginçti.
Bu Fenerbahçe'nin klasik taktiğidir. Çünkü 2 puan gerideler ve hâlâ hakemlere ihtiyaçları var. Fenerbahçe'nin aslında bir gün evvel tarihin en berbat futbolunu sergileyen Trabzonspor ve Beşiktaş'ı da yenmesi sağlam değil. Onun için Fenerbahçe, bütün yönetimiyle, teknik yönetimiyle ve medyasıyla hakemleri baskı altında tutuyor.

Medyayı özellikle söylüyorum. Bir gün evvel Hürriyet'te, doğrudan Feridun Niğdelioğlu imzasıyla bir manşet...

Doğrudan Fırat Aydınus'u hedef alan... 'Ben gazeteci olacağım' diyecek adama daha birinci gün derler ki, 'Yazdığın haberde şu soruların cevabı olacak; kim, ne, nerede, ne zaman, nasıl ve neden.' Bir haber yazmış Feridun Niğdelioğlu, insanda gazeteci olarak utanma olur! "Denildiği duyulmuş", "Denildiği öğrenilmiş!"

FERİDUN NİĞDELİOĞLU GAZETECİLİK YAPAMAZ

Aynı üslupla ben söylüyorum şimdi; "Feridun Niğdelioğlu'nun bu haberi yazmak için Fenerbahçeli yöneticilerden 100 bin lira aldığı ileri sürülüyor!"
İleri süren kim belli değil, nerede ileri sürülmüş belli değil, kime ileri sürmüş belli değil. Feridun'un haberinde bunların hiçbiri yok. Niye ileri sürmüş o da belli değil. Birileri birilerine bir yerde demiş ki; "Bu Fırat Aydınus, Galatasaray'ı kollar, dikkat edin!"

Sen de hakem Fırat Aydınus olarak bu haberi Türkiye'nin en çok satan gazetelerinden biri olan Hürriyet'in manşetinde okuyorsun. Nasıl etkilenirsin?
Bu etkilenme herhalde Galatasaray'ın lehine olmaz! İşte böyle olur ve 2 tane kırmızıyı çıkaramazsın.

Feridun Niğdelioğlu'na dünyanın hiçbir uygar ülkesinde gazetecilik yaptırmazlar.
Anında o gazetenin genel yayın yönetmeni onu kovar. Feridun Niğdelioğlu bunları yazmak istiyorsa oturur köşe yazısında altına imzasını koyar ve der ki; 'Arkadaşlar bu Fırat Aydınus'a dikkat edin. Bu geçen maçta da şöyle yapmıştı, böyle yapmıştı. Bu Galatasaray'ın sertliklerine müsaade ediyor.

Galatasaray da maça sert başlayıp Fener'i sindirme taktiğiyle oynayabilir, hakem de bu tezgaha gelebilir.' Buna kimse 'bir şey' diyemez; yorumcu özgürlüğü içinde... Ama haber yazıyorsan kim, ne, nerede, ne zaman, nasıl, neden... Bunlar o haberin içinde olacak. Yoksa işte ben aynı üslupla söylüyorum; "Feridun Niğdelioğlu bu haberi maç öncesi Hürriyet'te yazıp hakemi Fener lehine etkilemek için Fenerbahçeli bir yöneticiden 100 bin lira aldığı ileri sürülüyor!"

FENER ÜZERİNE KURULDU

* Hürriyet son dönemde Galatasaray taraftarları tarafından sıkça eleştiriliyor.
Hürriyet'i Erol Simavi, Fenerbahçe üzerine kurdu. Galatasaray'ın Fenerbahçe'yi 3-1 yendiği maçta Hürriyet'in Spor Müdürü Doğan Koloğlu, gazetede iki gollük yer var ve Galatasaray'ın iki golünün resmini koymuş. Doğan ağabey, Hürriyet Spor Müdürlüğü'nden kovuldu Erol Bey tarafından. "İki gol yerin varsa bir Fener'in golünü koyacaksın bir de Galatasaray'ın." "Ya 3-1 Galatasaray galip...", "Hayır bu gazeteyi Fenerbahçeliler okuyor. Galatasaray'ın hiç golünü koyma istersen."
Yani Hürriyet'in temeli bu... Ercan Saatçi ile doruklara vurdu. Şimdi Mehmet Aslan durumu düzeltmeye uğraşıyor, Fener'in taraftar dernekleri küfür kıyamet Mehmet'e saldırıyor.

* Baroni'nin ceza sahası içinde Selçuk'u düşürdüğü ve Terim'in penaltı beklediği pozisyonla ilgili ne düşünüyorsunuz?

O pozisyonun penaltı ile alakası yok.
Selçuk'a yapılan bir penaltı var. Ortada Baroni olduğundan emin değilim.
Bekir de olabilir.
Selçuk ortaya kafayı vurmak üzere yükseliyor. Yükseldiği yerde arkadan beline darbeyi alıyor, yüzü koyun kapaklanıyor.
Arkadan bir başka Galatasaraylı, Necati galiba, vuruyor topa...
Pozisyon devam ettiği için Selçuk'u gören yok. Ben pozisyon tekrarında gördüm.
Gayet net görünüyor fakat herkes Necati'nin şutunu izlediği için Selçuk'a yapılan hareketi kimse görmedi.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

comments powered by Disqus
Puan Durumu
Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar ligi
UEFA Avrupa ligi
Alt lig

ANKET

Bu Senenin Favori Takımı Kim ?